piatok 27. mája 2022

Tajomstvá zámku Ashmore | Jane Austen by bola hrdá...

Originálny názov: The Secrets of Ashmore Castle
Autorka: Cynthia Harrod-Eagles
Vydavateľstvo: Ikar
Rok vydania: 2022
Počet strán: 512

Ten deň v roku 1901 bol na poľovačku ako stvorený. Tragická nehoda počas lovu však pripraví o život grófa Staintona a obyvateľom zámku Ashmore spôsobí krušné chvíle. Zámok získa nového majiteľa, ktorým je grófov najstarší syn Giles. Ten z vyhliadky na dedičstvo nie je veľmi nadšený. Musí obetovať svoj dovtedajší život, prácu archeológa a vymeniť horúci Egypt za nenávidené, pochmúrne Anglicko. A nielen to, veľmi skoro zistí, že okrem titulu zdedil po otcovi aj značné dlhy. Existuje len jediný spôsob, ako rodinu zachrániť pred bankrotom. Musí sa výhodne oženiť.

Kitty Bayfieldová, dcéra zámožného baroneta, je vo veku vhodnom na vydaj. Spoločnosť jej robí dlhoročná priateľka Nina, ktorá ju sprevádza aj pri uvedení do spoločnosti. Mladé ženy sú veľmi odlišné. Zatiaľ čo Kitty je plachá a zakríknutá, Nina je výrečná a vášnivá a veľmi rýchlo si získa Gilesovo srdce. Ten sa bude musieť rozhodnúť - dá prednosť láske alebo manželstvu z povinnosti? Šťastie sa zdá nedosiahnuteľné, no niekedy ho človek nájde na tých najnečakanejších miestach.

...

Zažili ste už niekedy ten pocit, kedy ste si mysleli, že knihu ani nedočítate a napokon ste na konci mali slzy na krajíčku skrz to, že nemá o kúsoch viac strán? Toto je ten prípad. 500 strán nie je málo a na začiatku som mala pocit, že to je priam nekonečno. Stránka za stránkou, kapitola za kapitolou a miesto zážitku som zvádzala vnútorný boj, nie o prežitie, ale o udržanie pozornosti, ktorá mi čoraz viac chýbala. 

Prvá vec, ktorá pre mňa bola veľmi problematickou, hneď na úvode, bolo striedanie uhlov pohľadu. Príbeh je vyrozprávaný, nie očami jednej postavy, ani dvoch a nie ani troch... Pohľady sa menili na každej stránke a cítila som sa z toho veľmi stratene. Akonáhle ma dej jedného hrdinu začal baviť, začal sa druhý a už som bola na treťom. Veľa z tých pasáži mi prišlo zbytočných, pôsobilo to na mňa chaoticky a bolo ťažké zorientovať sa v tom, kto všetko vlastne v príbehu vystupuje a kto je hlavným hrdinom.

Kde však nastal zlom? Ani sama neviem. Zhruba v polovici knihy sa situácia zmenila a zvyšnú časť som prečítala na posedenie. Celý deň som nerobila nič iné, iba čítala, čítala a čítala... Trochu ma to vrátilo do detstva. Ako som sa ráno zobudila, tak som vzala knihu do rúk a akoby po chvíli som už išla zaspávať s myšlienkou na príbeh. A bolo to skvelé! Všetky mínusy sa odrazu premenili na plusy. Striedanie pohľadov ma prestalo vyrušovať, ale naopak veľmi som si to užívala. Každý pohľad bol odrazu zaujímavý a nie nepodstatný. A v prvom rade do príbehu som sa neuveriteľne vcítila. Mala som pocit, že niekde v rohu tíško sedím a počúvam ich rozhovory, pozorujem ich mimiky tváre, a že sa ma ich osudy dotýkajú aj v skutočnosti. Nedokázala som sa odtrhnúť a hlavne som ani nechcela. 

Každá postava dostala veľkú časť priestoru a postupne sa v deji osobnostne rozvíjali. A časom mi veru prirástli k srdcu!
Giles, ktorý sa na začiatku musí vrátiť do svojho panstva a zastúpiť otcovo miesto grófa sa postupne snaží vyrovnať s tým, že jeho slobodomyseľný život sa končí. Nikdy nežil bohémsky, ale jeho povaha bola tichá a mal rád svoj vnútroný svet plný histórie a lásky k archeológii. To sa však mení, keď sa musí vrátiť do reality a vyriešiť problémy panstva, ktoré ako sa čoskoro ukáže - topí v dlhoch. Giles sa snaží dospieť a byť zodpovedným. Jediným riešením v jeho prípade môže byť svadba, a tak sa čoskoro ponára do sveta žien, s ktorými dovtedy nemal veľmi veľa skúseností.
A tie chýbajú aj Kitty. Kitty je nesmelá a zarieknutá osôbka, ktorá má byť uvedená do spoločnosti a pri troške šťastia nájsť vhodného manžela. Od detstva ju na to pripravovali a aj keď by Kitty robila čokoľvek na svete radšej, než bola vystavená konverzáciám a veľkému davu - robí čo môže.

Obaja očakávajú, že ich manželstvo bude iba z povinnosti, ale život vie priniesť tie najzvláštnejšie prekvapenia. Nuž a sledovať vývoj ich manželstva bol pre mňa veľmi potešujúci zážitok. V dnešnej dobe si nikto z nás nedokáže predstaviť, že by mal život stráviť s neznámym cudzincom, ktorého spoznáva až v manželstve - pre hrdinov to však bolo niečo s čím rátali. A autorka ich postupné spoznávanie vykreslila famózne.

Teraz môžem povedať, že celkovo dej a jeho komplexnosť vytvorila neskutočne realisticky a podrobne, za čo jej patrí môj obdiv. Veľmi by som si želala aby kniha mala viacej strán, alebo druhý diel (ktorý by som mala ideálne hneď po ruke). Potrebujem vedieť, čo sa dialo ďalej... A potrebujem vedieť, či sa nejaké pokračovanie chystá! Už teraz sa naň veľmi teším a teším sa, že nakoniec sa medzi mnou a knižkou vytvoril takýto pozitívny vzťah. Je pre mňa prekvapením, skvelým zážitkom a odporúčaním pre vás zároveň. Ak máte radi Jane Austen alebo klasické romány všeobecne, tento by ste si určite nemali nechať ujsť :)!

Za knižku veľmi pekne ďakujem kníhkupectvu Bux.sk
Kúpiť si ju môžete na tejto adrese.

Moje hodnotenie:

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára