sobota 12. marca 2022

Bozky a croissanty | Alebo výlet do mesta lásky

Originálny názov: Kisses and Croissants
Autorka: Anne-Sophie Jouhanneau
Vydavateľstvo: YOLi
Rok vydania: 2022
Počet strán: 296

Aj vás na prvý pohľad zaujala táto rozkošná kniha s ešte milšou obálkou? To rada počujem! Teším sa, že vám ju môžem predstaviť, pretože okrem bozkov a croissantov je aj o prekrásnom Paríži, dospievaní, o prvých láskach a samozrejme... o balete.

Mia odjakživa vedela, že jej osudom je stať sa baletkou. Má to predsa v krvi – podľa rodinnej legendy jej prapraprastará mama tancovala v Parížskej opere a pózovala samotnému Degasovi! Na rozdiel od mamy to Mia nepovažuje za rozprávku, ale za znamenie. Plánuje stráviť leto vo Francúzsku a drieť na svojom sne, no plány sa jej rýchlo skomplikujú. Prvým problémom je jej rivalka Audrey, ktorá si nedá ujsť jedinú príležitosť, aby jej ukázala, že je lepšia. Ďalším je učiteľ baletu s nezvládnuteľnými nárokmi. A napokon Louis. Odzbrojujúco očarujúci Louis, ktorý ju rozptyľuje v jej baletnom úsilí. Chce Mii ukázať Paríž zo sedadla svojho mopedu a ona sa mu s radosťou usadí za chrbát a vozí sa s ním popri rozsvietenej Eiffelovke. Mia sa pôvodne plánovala venovať baletu s plným nasadením... Lenže v Paríži udáva tempo láska.

Znie vám to trochu príliš detinsky? Nemusíte sa báť. Príbeh v sebe nesie hneď niekoľko prekvapení a tým hlavným je prevedenie. Autorka má skvelý štýl písania, ktorý je pútavý a ktorý ma veľmi rýchlo vtiahol do deju. Ani som sa nenazdala a už som sa cítila byť súčasťou všetkých zápletiek a komplikácií, ktoré hrdinku postretli. Prostredie Paríža je naozaj krásne a veľmi som si užívala opisy, ktoré príbeh tvorili. Mia mesto navštívila po prvýkrát a tak som sa cítila akoby som ho objavovala spolu s ňou. Podarilo sa mi s ňou zazrieť západy slnka, Eiffelovu vežu, najrôznejšie pamiatky a Degasove diela. Nebudem vám klamať, že som sa tešila takmer viac než ona sama... V podaní autorky to bolo všetko veľmi uveriteľné a reálne. Je vidieť, že aj v jej osobnom živote musí mať Paríž veľmi rada.

Postavy príbehu sú veľmi sympatické. Mia je mladá stredoškoláčka, ktorá krvopotne bojuje za svoje sny. Pre balet má vášeň a tak je ochotná urobiť čokoľvek preto, aby raz v svetle reflektorov zažiarila ako profesionálna tanečníčka. Z príbehu je cítiť jej radosť, odhodlanie, strach, vášeň, nerozhodnosť, únavu... A so všetkými tými pocitmi sa dokáže čitateľ krásne stotožniť, pretože aj keď možno nie sme všetci baletkami, máme svoje vlastné sny za ktorými sa snažíme ísť. Mia v príbehu postupne rástla a rozvíjala sa. Učila sa ako vyvážiť svoje baletné ambície spolu s novými priateľstvami a dobrodružstvami, ktoré na ňu čakali. Taktiež bolo veľmi pekné sledovať jej rivalitu s inou baletkou, pretože ako to už býva. Nič nie je také, ako sa na prvý pohľad zdá.

Popravde by som naozaj nečakala, že sa mi knižka až tak zapáči. Dlho som mala averziu voči tínedžerským románom, no zisťujem že ešte stále sa medzi nimi dajú nájsť svetlé výnimky. Áno, istotne to nie je žiadny intelektuálny počin, ale človek si pri tom oddýchne. Prídete na iné myšlienky. Pristihnete sa pri tom, že sa nedokážete prestať usmievať a budete bojovať s tým, aby ste knihu odložili... Aj keď som čakala, že príbehu vytknem aspoň niečo, tak nie. Nenašla som nič, čo by som mala potrebu vypichnúť, či skritizovať. Myslela som si, že záver bude dôvodom, ktorý mi prinesie sklamanie, ale ešte aj ten autorka elegantne zakončila a utvrdila ma v tom, že má na písanie talent.

Čo viac ešte dodať? Knižku určite odporúčam všetkým dievčatám, ale aj "dospeláčkam", ktoré majú plnú hlavu starostí. Je to jednohubka, za ktorou sa vám bude na konci cnieť, jej čítanie však ľutovať určite nebudete. Moje dni boli oveľa príjemnejšie, keď som sa aspoň na chvíľku ponorila do života baletiek a mesta chutných croissantov. A táto kniha je veľmi pekným reprezentantom svojho žánru.

Za knižku veľmi pekne ďakujem Bux.sk
Kúpiť si ju môžete na tejto adrese.

Moje hodnotenie:

2 komentáre:

 1. Ani si nepamätám, kedy som čítala román tohto charakteru. V poslednej dobe siaham po dosť ťažkej literatúre, o to viac ale cítim, že o chvíľu budem potrebovať pre zmenu niečo ľahšie. Preto vďaka za tip. :)

  www.beautiful-savage.blogspot.com

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Úplne ti rozumiem. Ja som tiež teraz v období, kedy mi vedia urobiť väčšiu radosť takéto milé jednoduhubky, pričom predtým by som po nich popravde už asi ani nesiahla. Všetko však zrejme potrebuje rovnováhu a tak uvidíme, čo nás bude baviť časom :). A nie je zač! Teším sa, že zaujala.

   Odstrániť